Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, LinkedIn, Youtube, Vero, RealMe… Už se v tom také ztrácíte? Nejste sami. Se sociálními sítěmi jakoby se roztrh pytel a jak dřív všemu vládl Facebook, po něm převzal Instrgam, do toho se nedávno začal plést TikTok a dnes už se těch sociálních sítí pere mezi sebou stále víc a víc. A co je teda momentálně ta nejpoužívanější sociální síť?

Na to není tak lehké odpovědět. v zásadě jde o to, s čím chcete na internet přijít. Co představuje vaše značka? Kdo je její cílová skupina? Na spoustě portálech a webech se dočtete, že po Facebooku už ani pes neštěkne, že na TikToku jsou jen malé děti a že Twitter teď kolabuje a bude se celý měnit. Ve své podstatě to může být pro běžného uživatele z nějaké části pravda. Jenže vy chcete budovat image značky, ne být běžný uživatel.

Má smysl budovat značku na Facebooku?

Kdyby byl Facebook zcela mrtvý, nebylo by tolik vytvořených událostí týdně s takovými počty „zúčastním se” nebo „zajímá mě to”. Pokud si budujete osobní značku nebo třeba značku oblečení, je jistě blbost zůstat jen na Facebooku a pravděpodobně ji nebudete mít jako hlavní sociální síť. To možná u některých zaměření osobních značek, ale ani tak to nebude ani z daleka většina. Na druhou stranu pokud je vaše cílová skupina lidé vě věku od 35–50 let, je blbost Facebook nemít a občas něco nezveřejnit. V takovém případě by však neuškodilo založit vedle toho třeba ten Instagram a zbytek odvíjet od toho, co značka dělá, co nabízíte. Například když budete nabízet produkty pro maminky s dětmi, je dnes zcela běžné, že si vás najdou právě na tom Instagramu.

Speciálně ale budete-li pořádat akce, eventy, koncerty nebo třeba společné vycházky… Využívejte toho, co Facebook nabízí a jiné sociální sítě ne. Toto pravidlo samozřejmě platí vždy a na všech platformách, ale k tomu se dostaneme níže. Když chcete dát stručně vědět o nějaké události, protože lidé dnes nemají čas a všichni na internetu trpí ADHD, musíte napsat KDO, CO, KDE, KDY a pak až se rozepsat PROČ. Uživatelé jsou zvyklí tohle najít jednoduše na stránce Facebookové události.

Pravidlo využívání toho, co jiná sociální síť nenabízí.

Jistě jste si všimli, že už nespočet sociálních sítí zmizel a to přes to, že byl ve své době velice populární. Nejikoničtějším příkladem v této problematice je Snapchat. Vybudujete si síť kontaktů a zveřejníte fotku, která bude dostupná pouze 24 hodin a zobrazí se sledujícím jen na dobu deseti sekund. (V tomto případě pomineme podstatu screenshotů apod.) Že vám to něco říká, i když si Snapchat nepamatujete? Ano. Stories na Facebooku i Instagramu. Nutno podotknout, že trend této sociální sítě se v zahraničí stále drží, jen v Česku a na Slovensku s ní už dnes moc nepochodíte.

Další věcí zůstává, že nově přidávané funkce na všech platformách tam nejsou jen tak pro srandu králíkům. Ono pokud je funkce uživateli používaná, měli byste se k většině přidat. Jasně, obsah by měl být nějak originální a měli byste se od konkurence odlišit, ale v digitálním světě, který je rychlejší než kdy jindy, holt musíte přizpůsobovat svůj kontent na základě trendů.

Chci se však dostat k podstatě pomíjivosti trendů, rychlosti digitálního světa a potřeby neustále sledovat, co se děje. Bohužel. Zároveň je to i důvod, proč se drží ten několik let ověřený Instagram na vrcholu. Začínajíc jako platforma na sdílení statických fotek, později přidal videa, pak zmiňované stories a dnes tzv. reels. Tedy TikTok videa. A tak se drží na vrcholu už víc jak deset let.

Má smysl používat TikTok?

Ano. Pokud tvoříte image značky a chcete rozšířit povědomí o ní, je využití TikToku řešením. Problém nastává, pokud budete tvořit pouze na TikTok. I když Instagram přidal funkčnost reels, platforma TikTok vám dá úplně jiný rozměr v zobrazování a případného růstu profilu. Jednoduše řečeno; je snažší tam zaujmout. Ale s tím též přichází háček v tom, že vás lidé mimo tuto platformu nepoznají. TikTok profilů se statisícovími čísly je strašně moc, ale na jiných platformách má málokterý alespoň pětinovou odezvu. Na TikTok si tedy choďte zvýšit povědomí, ale berte ji jako vedlejší platformu ke svým jiných sociálním sítím.

No a jestli tam jsou tedy jen malé nezletilé děti? Jistě tvoří velkou část a chtě nechtě se tam s nimi setkáte. Ale to neznamená, že když přijdete třeba s profilem o vaření, neutrhnete si tam část dvacetiletých followerů pro sebe.

Musím mít pro budování značky Instagram?

Zatím vše nasvědčuje tomu, že to je nejrozumnější. Můžete tam zkusit videa, statické fotky i příspěvěk s 10 na sebe navazujícími carousely. Do toho budete pravidelně zveřejňovat stories a profil poroste stejně jako počet zákazníků a výše zisku. Nebo ne?

Ono tomu napovídá totiž fakt, že se tam aktivně nachází široké věkové rozmezí. A tak se v tom najde velké spektrum značek v nejrůznějších oborech. To ale neznamená, že Instagram znamená automaticky úspěch. A to nejen proto, že záleží hlavně na vás a na kontentu, na vizi značky.

 

 

 

 

 

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *