Magické slovíčko „design” bývá často užíváno ze zásady špatně.
Ono se na nás valí z nejrůznějších článků, rozhovorů, podcastů i pořadů… Narážíme na něj snad všude. A proto bývá často používáno špatně.
Zamysleli jste se někdy nad tím, co znamená design? Jaká je jeho definice? A kdy jste naposledy slyšeli, že má něco sice pěkný design, ale jinak je to k ničemu?
Design jako takový bývá spojován s vizuální stránkou věci.
Co přesně znamená design?
Známe design produktový, grafický, obalový nebo třeba interiérový. A najdeme ho vlastně úplně všude.
Dokola se setkávám s označením čehokoliv stylem „má to pěkný design,” nejlépe ale doplněné o to ALE v podobě „ale jinak je to k ničemu, jinak to moc nefunguje.”
Ruku na srdce, kdo to někdy řekl. Ono totiž taková věta je vcelku blbost. Vlastně úplně. Design jako takový je spojován s vizuální stránkou věci, že prý když je něco pěkné, tak to má pěkný design. Třeba ten hezkej ručník, který je ale z materiálu, co vůbec nesaje vodu. Nebo ten zajímavej přebal knížky, který vypadá jako dělaný na dětskou knížku, ale on je vlastně na románu pro dospělé.
Už víte, kam mířím?
Ono to magické slovíčko „design” neznamená jen vzhled, ale kombinaci vzhledu s funkčností. A taky s užitým materiálem, cenou, což se váže na místo prodeje a cílovou skupinu produktu. To už se dotýkám spíš marketingové strategie a takových dalších „španělských vesnic,” které můžeme nakousnout jindy a jinde.Ale ať už dostaneme k tomu podstatnému…
Design je spojení vizuální stránky s funkčností. Je to vlastně soubor nějakých postupů, které vytvoří výsledek příjemný k používání, plnící svůj účel a zároveň tak, aby jeho uživateli přišel i esteticky hezký.